Bookmark and Share

2013-14 Academic Awards

May 6, 2014

Each year Cornell College recognizes student achievement with an awards celebration. The following students were honored at this year’s ceremony.

ALL-COLLEGE AWARDS

Phi Beta Kappa

Ni An                                Rebecca Hennesy          Katryna Rice-Krause

Léonie de Jonge           Amanda Houts                Carlotta Ruffalo

Amanda Engel                 Jennifer Knox                 Yi Wang

Angelique Gonzales        Liane Olson                     Ji Zhang

Mortar Board

Members for 2013-14

Ni An                                       Jackie Havens                Michael Reed

Miguel Ascencio               Rachel Henning            Katryna Rice-Krause

Rachel Aubry                  Julia Karvel                     Steven Robnak

Grace Callahan               John Link                    Carlotta Ruffalo

Léonie de Jonge               Amanda Martin             Florencia Sadler

Leanna Doyle                    Tiffany Monreal             Michael Simons

MacKenzie Dreeszen     Liane Olson                   Alec Winzenried

Courtney Elahee             Thomas Pitkin              Audrey Zannini

Amanda Engel

Members for 2014-15

Setsen Altan-Ochir          Jeremy Kaden                 Ariadne Penalva

Katlyn Arndt                    Stephanie Kerbel            Lushana Peterson

Yasmin Bou Karim          Rebekah Kurtz               Allison Rott

Tanisha Canty                 Lydia Meece                  Raven Saunders-Duckett

Eleanor Cotton                Thao Nguyen                Katherine Sickelka

Amir El-Aswad                Elizabeth O’Brien         Shivani Suresh

Alyssa Hahn                    Kelly Oeltjenbruns         Tianzi Zhang

Liz Jerkins                        Bridget Ollesch

Academic Achievement Awards

H.M. Kelly Award in the Sciences

Donna Warfield

Clyde Tull Award in the Humanities

Kat Sayrs

Alice R. Betts Award

Laura Wetzel

William Harmon Norton Award

Erin Newman

Sutherland Dows Award

Rose Reed-Maxfield

Peterson Sisters Award

Gerin Eaton

C.O. Pauley Award

Bridget Ollesch

Arthur E. Lowell Award

Caitlin Huff

Class of 1907 Award

Katie Gilbert

S.L. Chandler Award

William Phillips

Yamaoka International Student Award

Addy Dam

Interdepartmental Awards

Madonna Cutsinger Award

Laurel Fraser and Bridget Ollesch

Frank G. Brooks Biochemistry and Molecular Biology Outstanding Senior Award

Rachel Aubry

Frank G. Brooks Biochemistry and Molecular Biology Outstanding Junior Award

Katlyn Arndt and Bridget Ollesch

Robert Black Environmental Studies Award

Caitlin Huff

John Mark Dean Environmental Studies Award

Carlie Ruffalo

Interdepartmental Honors in International Relations

Jennifer Knox

Departmental Awards

Art and Art History

Richard and Laurine Kimmel Award
Luke Farley

Biology

Frank G. Brooks Outstanding Senior Award

Nicaela Haig

Frank G. Brooks Outstanding Junior Award

Derek Hanson

Achievement in Biosciences Prize – Oxford University Press

Anh Lu

Beta Beta Beta (Biology Honorary Society)

Jarod Armenta                     Nicaela Haig                 Nicole Potter

Rachel Aubry                       Stacey Harrison             Nolan Schillerstrom

Scott Casey                          Rachel Henning            Slater Sharp

Eleanor Cotton                    Alexandria Leonhardt       Nathan Spalding

Kyle Decker                          Lydia Meece                  Samantha Sparrow

Laura Ettlin                         Bridget Ollesch              Leti Valencia

David Fischer                      Rebekah Ozga               Alec Winzenried

Alyssa Hahn                        Ariadne Penalva

Chemistry

CRC Press First-Year Chemistry Award

Minh Ngoc Nguyen and Sydney Strunk

Analytical Chemistry Award

Jihang Wang

Physical Chemistry Award

Jihang Wang

ACS Organic Chemistry Award

Tianzi Zhang

Chemistry Outstanding Senior Award

Theint Aung

Achievement in Chemistry Prize – Oxford University Press

Theint Aung

Classical and Modern Languages

Grace Wormer Award for Excellence in Foreign Languages

Jennifer Knox

John M. Crossett Memorial Prize for Excellence in Classics

Jennifer Knox

Eugene Elkins Award for Excellence in French

Jadie Oldfield

Grace Wormer – Mihailo Mihailovic Russian Award

George Callaway

F. Alan DuVal Award in German

William Alexander

Cervantes Award in Spanish

Hannah Bostwick and Hana Martin

Departmental Honors in Classical Studies

Jennifer Knox

Delta Phi Alpha (German Honorary Society)

Angelica England            Adel Huemiller                Allison Rott

Paul German                    Ryan O’Malley                 Katherine Uhlenkamp

Pi Delta Phi (French Honorary Society)

Dannie Chen                    Elizabeth O’Brien           Bryan Vortherms

Katie Gilbert                    Rose Reed-Maxfield        Mary Willis

Rebekah Kurtz                 Carlie Ruffalo

Sigma Delta Pi (Spanish Honorary Society)

Hannah Bostwick           Amanda Engel                 Christina Rueth

Yasmin Bou Karim          Hana Martin                    Taylor Sedlacek

Annie Broutman              Robert Porter                   Kendra Wisely

Grace Callahan                Steven Robnak

Computer Science

First Year Computer Science Student Achievement Award

Theresa Dinh and Joe Sterchele

Senior Computer Science Student Achievement Award

Levi Scott

Economics and Business

Don Cell Award

Tiffany Monreal

Charles M. Cochran Award

Viet Do   Catherine Mueller    Yi Wang

Richard and Laurine Kimmel Award

James Thompson

Outstanding Achievement in Business Education Award: Successfully passed the Chartered Financial Analyst level 1 exam

Aung Ye Kyaw    Linh Pham    Dung Tran    Ji Zhang

Outstanding Achievement in Business Education Award: Successfully passed the Society of Actuaries examinations

Viet Do and Yi Wang

Omicron Delta Epsilon (Economics Honorary Society)

Kang Chen                         Catherine Mueller          John Srodulski

Kangwei Chen                   Aeint Ngon                    Pradeep Swar

Addy Dam                          Hoa Nguyen                  James Thompson

Bao-Chau Do                     Thao Nguyen                Dung Tran

Viet Do                               Jadie Oldfield                 Tyler VanderGaast

Trang Hoang                     Lushana Peterson          Kunyu Wang

Aung Ye Kyaw                   Linh Pham                     Yi Wang

Minh Le                              Martin Reimer               Adam Westerby

Alexandria Leonhardt       Katryna Rice-Krause     Ji Zhang

Shengkun Li                       Benjamin Rosen            Linchuan Zhang

Jennifer Loewen                 Richard Simkins            Ruonan Zhang

Tiffany Monreal

Education

Gast Award in Elementary Education

Joseph Ihus and Jennifer Loewen

Gast Award in Secondary Education

Julie Alba and Michael Reed

Elizabeth Hutton-Thompson Passionate About Teaching Award

Grace Swehla

English and Creative Writing

Recognition of Excellence in the Department of Englishand Creative Writing

Matthew Jones and Emily Wenger

Tull Prose Prize

Thomas Cooke

Barbara Gail Lieberknecht Award

Laurel Fraser and Jessica Reed

Recognition of Service to the Department of English and Creative Writing

David Reischman

Winifred Van Etten Award

Sheldon Gaskell

Beth Ellsworth Award

Crystal Kephart

Academy of American Poets Prize

Carlie Ruffalo

Tom Garst Poetry Prize

Irene Herzig

Tom Garst Award for Excellence in Academic Writing

Hallie Koontz and Carlie Ruffalo

John Branner Shackford Senior Award

Rebecca Hennesy

Departmental Honors in English and Creative Writing

Amanda Engel     Hallie Koontz

Rebecca Hennesy     Carlie Ruffalo

Geology

William H. Norton Geology Award to the Outstanding Junior Geology Major

Scott Kottkamp

Herbert Hendriks Award to the Outstanding Senior Geology Major

Ni An     Angelique Gonzales    Amanda Houts

Gene Hinman Geology Award for Outstanding Geology Fieldwork

Nikki Ahline

Paul Garvin Award to the Outstanding Sophomore Geology Major

Thomas Weiss

Departmental Honors in Geology

Ni An     Angelique Gonzales     Amanda Houts

Sigma Gamma Epsilon (Geology Honorary Society)

Setsen Altan-Ochir          Amanda Houts                Ryan Shanks

Ni An                                Scott Kottkamp               Thomas Weiss

Max Bertsos                     KJ Passaro                        Nicole Werling

Aaron Campbell               Maggie Savage                Stephanie Wheeler

Angelique Gonzales

History

Maxwell Miller Jr. Award

Curtis DeRemer

Alice Gehant Absher Award

Timothy Wiley

Sarah Frances Bush Award

Nora Fiona Gilmore

Dean Gilliatt Award

Evan Andersson

Carl Becker Award

Thomas Cooke

Littell Statesman Award

Mauricio Huertas

Kinesiology

Ray and Margaret Cook Award in Kinesiology

Stephanie Kerbel and Hannah O’Brien

Mathematics and Statistics

Mildred and Watson Davis Award

Viet Do

Elmer E. Moots Award

Joshua Lee and Nam Phan

Luther Claborn Memorial Award

Tanner Stirrat

Ed Hill Mathematics Scholars

Kang Chen   Lainey Drevlow  Alex Hubers

Shengkun Li   Thao Nguyen   Laura Wetzel

Music

Laura and Robert Sanderson Award

Eleanor Backman

Hanawalt Vocal Music Prize

Audrey Zannini

Lloyd Oakland Music Award

Stephen Smith

Vera Kuntz String Award

Kaitlynn Long

Elmer E. Moots Award

David Quintana

Philosophy

Elmer E. Moots Award

Jessica Reed

Bruce T. Riley Award

Bailey Robb

Philosophy Department Senior Book Prize

Rebecca Hennesy

Physics

Outstanding Physics Major Award

Theint Aung

Politics

Littell Statesman Award

Kelly Oeltjenbruns

Mark E. Hutchinson Jr. Memorial Award

Ariam Kiflemariam

Kathryn Bieber Weller Memorial Award

Katy Banks

Charles J. Lynch Memorial Pre-Law Award

Tanisha Canty

John Cotton Brown Memorial Award

Kenny Capesius

Clark H. McNeal Memorial Award

Thomas Cooke

Herbert A. Wilkinson Memorial Award

Martin Reimer

Pi Sigma Alpha (Politics Honorary Society)

Tanisha Canty                 Jennifer Knox              Taylor Sedlacek

Kenny Capesius               Claire McGuire           Erinn Voas

Thomas Cooke                Kelly Oeltjenbruns      Kunyu Wang

Léonie De Jonge              Martin Reimer            Alec Winzenried

Ariam Kiflemariam          Steven Robnak            Linchuan Zhang

Phi Alpha Delta (Pre-law Honorary Society)

Alex Acunal                    Amir El-Aswad             Benjamin Rosen

Narda Aldaco                James Flanagan            Florencia Sadler

Millie Alvear                   Aubrey Kohl                  Leonard Schlanger

Tanisha Canty               Sandrine Louis-Jeune       ShLonda Swanson

Dannie Chen                  Sarah Johnson               Ray Feliz Taveras

Thomas Cooke              So Young Park

Psychology

Kathryn L. McDermott Award

Tammy Aird     Clara Kincaid    Michael Simons

Distinguished Service Award

Dominique Hudson and Amanda Martin

Departmental Honors in Psychology

Amanda Martin

Psi Chi (National Honor Society in Psychology)

Tammy Aird                  Liz Jerkins                      Jess Noble

Kyle Decker                    Jeremy Kaden                 Ariadne Penalva

Leanna Doyle                Z Kaza-Amlak               Marco Renzi

Kristen Fernandez-Kong   Tiffany Lawless             Michael Simons

Anne Gaudet                  Lorri Leong                    Tyler Thorne

Lee Gaveras                   Amanda Martin             Mary Willis

Angelica Hall                 Sami Miller                     Natasha Yancey

Religion

American Bible Society Prize

Bridget Ollesch

Julius and Erma Delaplain Knoblauch Award

Gerin Eaton

Ruth N. Anderson Harris Award

Yesenia Hernandez

Sociology and Anthropology

The Winston and Margaret Ehrmann Junior Award for Excellence in Sociology

Katy Krogstad and Rose Reed-Maxfield

The Winston and Margaret Ehrmann Senior Award for Excellence in Sociology

Liane Olson

Excellence in Anthropology Award

Lucee Rakowitz

Lambda Alpha (National Honor Society for Anthropology)

Alexis Atkinson             Julia Karvel                     Lucee Rakowitz

Hayden Howard            Linda Nguyen                Shivani Suresh

Theatre

Theatre Achievement Award

Daniel Dempsey

 

For more information, please contact Cornell's Director of Media Relations

  • Links




    Our Latest Tweets