Bookmark and Share

Annual Academic Awards Dinner Held

May 24, 2010

Cornell College’s annual Academic Awards Dinner was held on Thursday, May 20, where students were recognized for their individual academic achievements.

Phi Beta Kappa

Laura Blythe
Emily Burnham
Shannon Claxton
Emma Egner
Kelsey Feser
Kirsten Gierach
Marie Glackin
Christopher Handke
Jeanna Kadlec
Victoria Levasseur
Joanna Loewen
Sarah McNutt
Laura Murnin
Alida Ogren-Gunderson
Kristyn Rodzinyak
Cicily Jo Ronhovde
Rachel Spriggs
Andrew Tham
Emily Vinci
Eli Wade-Scott
Jenelle Wagoner
Paul Worrell


Mortar Board

Members for 2009-10

Paul Appel
Brittany Atchison
Jennifer Bays
Jennifer Brown
Emily Burnham
Shannon Claxton
Laura Dudgeon
Kirsten Gierach
Jeanna Kadlec
Sean Lehman
Nicholas Light
Erin McNeill
Allison Nappe
Janet Northey
Adam Norton
Mara Oda
Kristin Paczosa
Claire Parrish
Kevin Pickhard
Kyle Roberts
Madeline Roche
Cicily Ronhovde
See-yin So
Rachel Spriggs
Elizabeth Von
Olga Vovk
Mikelle Wortman



Members for 2010-11

Andrea Aerts
Maeghan Anderson
Rebecca Atkinson
Bailee Beauman
Alissa Benjamin
Hannah Boehmer
Margot Brobst
Katie Carty
Kyle Davy
Corey Dieser
Kirkwood Donavin
Katy Dye
Emily Edwards
Suzi Enoch
Liz Erickson
Ellie Hutchison
Emma Jacobs
Allie Jagielo
Chelsea Korpanty
Vicki Levasseur
Alyssa McMullin
Andrew Patzke
Annie Schneider
Abby Schultz
Brooke Smith
Julia Tanguay
Rachel Tracey
Tory Waggoner
Andrea Weed


Academic Achievement Awards

H.M. Kelly Award in the Sciences
Dixon Xu

Clyde Tull Award in the Humanities
Nicole Koehnen

Alice R. Betts Award
Laura Lindsay

William Harmon Norton Award
Xinrui Zeng

Sutherland Dows Award
Vicki Levasseur

Peterson Sisters’ Award
Marie Glackin

C.O. Pauley Award
Liz Davis

Arthur E. Lowell Award
Megan Dibbern

Class of 1907 Award
Kirstin Anderson

S.L. Chandler Award
Rachel Fendrich

Yamaoka International Student Award
Khinemyatnoe Aung

Interdepartmental Awards

Madonna Cutsinger Award
Katie Carty
Emma Jacobs

Frank G. Brooks Biochemistry and Molecular Biology Outstanding Senior Award
Kirsten Gierach

Frank G. Brooks Biochemistry and Molecular Biology Outstanding Junior Award
Vicki Levasseur

Honors in Ethnic Studies
Madeline Roche
Mikelle Wortman

Departmental Awards

Art and Art History

Honors in Art History
Janet Northey

Honors in Studio Art
Sam Bonow

Biology

Frank G. Brooks Outstanding Senior Award
Laura Blythe

Frank G. Brooks Outstanding Junior Award
Allie Jagielo

Achievement in Biosciences Prize – Oxford University Press
Sean Lehman

Beta Beta Beta (Biology Honorary Society)

Andrea Aerts
Jennifer Bays
Courtney Behrens
Benedict Beluchukwu
Laura Blythe
Margot Brobst
Zack Bunkers
Nick Campbell
Megan Dibbern
Corey Dieser
Michelle Ellison
Kobina Essandoh
Jeffrey Evans
Phillip Gallagher
Kirsten Gierach
Christopher Handke
Charles Hay
Ellie Hutchison
Allie Jagielo
Amanda Johnson
Chase Johnson
Brian King
Neal Klauer
Molly Landeen
Randy Lanosga III
Sean Lehman
Vicki Levasseur
Albert Lin
Jillian Liu
Allie Nappe
Adam Norton
Jesse Owen
Andrew Roth
Anna Rouza
Nate Schueller
Abby Schultz
Bikesh Shrestha
Ann Slayter
Tess Smith
See-yin So
Rachel Tracey
Alisa Vickrey
Beth Von
Jay Welvaert
Katie Wiens
Erin Witek
Mikelle Wortman


Chemistry

CRC Press Freshman Chemistry Award
Stephanie Gass
Sanjeev Khatiwada
Christine Nguyen

Analytical Chemistry Award
Ellie Hutchison

ACS Organic Chemistry Award
Amanda Johnson

Deskin Award
Kristyn Rodzinyak

Chemistry Outstanding Senior Award
CJ Ronhovde

Classical and Modern Languages

Grace Wormer Award for Excellence in Foreign Languages
Austin Neverman

John M. Crossett Memorial Prize for Excellence in Classics
Emily Vinci

Eugene Elkins Award for Excellence in French
Suzi Enoch

Grace Wormer – Mihailo Mihailovic Russian Award
Dale Callahan

F. Alan DuVal Award in German
Chris Stadler

Cervantes Award in Spanish
Megan Dibbern
Katy Dye

Delta Phi Alpha (German Honorary Society)
Nathan Mundell
Anna Yeagle

Pi Delta Phi (French Honorary Society)
Lizzie Adinoff
Jeff Anderson
Suzi Enoch
Eva Fisk
Hannah Martin
Sarah McNutt
Emmy Slocum
Emily Vinci
Andrea Weed
Paul Worrell

Sigma Delta Pi (Spanish Honorary Society)
Monica Brown
Patricia Canales
Megan Dibbern
Katy Dye
Vicki Levasseur
Laura Lindsay
Kim Meyer
Laura Murnin
Juana Ramírez
Andrew Rasmussen
Julia Tanguay

Computer Science

First Year Computer Science Student Achievement Award
Scott Hageman

Senior Computer Science Student Achievement Award
Kyle Roberts

Economics and Business

Don Cell Award
Jamie Bernthal

Charles M. Cochran Award
Biplov Baral
Thu Ra
Olga Vovk

Richard and Laurine Kimmel Award
Namita Shah

Omicron Delta Epsilon (Economics Honorary Society)

Biplov Baral
Jamie Bernthal
Justin Brown
Emily Burnham
Kyle Davy
Paige Hardie
Nick Light
Joanna Loewen
Khoi Luu
Kaltrina Luzha
Yuri Mitchell
Chase Nowak
Loi Nguyen
Mara Oda
Kevin Pickhard
Thu Ra
Andrew Roth
Namita Shah
Brad Shrago
Emmy Slocum
Abbey Sturm
Viet Tran
Nick Tripp
Olga Vovk
Anica Vujanic


Education

Gast Award in Elementary Education
Laura Murnin
Paul Worrell

Gast Award in Secondary Education
Katherine Audsley
Greg Sowers

Elizabeth Hutton-Thompson Passionate About Teaching Award
Val Marean

English and Creative Writing

Recognition of Excellence in the Department of English and Creative Writing
Brooke Smith
Jenelle Wagoner

Tull Prose Prize
Jeanna Kadlec

Barbara Gail Lieberknecht Award
Marika von Zellen

Beth Ellsworth Award
Victoria Waggoner

Winifred Van Etten Award
Lindsay Emanuel
Andrew Tham

Academy of American Poets Prize
Sarah Dorado

John Branner Shackford Senior Award
Jeanna Kadlec

John Branner Shackford Shakespeare Prize
Erin McNeill

Tom Garst Poetry Prize
Ethan Joseph

Tom Garst Award for Excellence in Academic Writing
Katie Carty
Kirstin Wagner

English Departmental Honors
Colin Eakins
Jeanna Kadlec

Geology

William H. Norton Geology Award to the Outstanding Junior Geology Major
Elizabeth Erickson
Chelsea Korpanty

Herbert Hendriks Award to the Outstanding Senior Geology Major
Kelsey Feser

Gene Hinman Geology Award for Outstanding Geology Fieldwork
Nic Slater

Paul Garvin Award to the Outstanding Sophomore Geology Major
Robin Drucker
Chelsea Nissen

Geology Departmental Honors
Kelsey Feser

Sigma Gamma Epsilon (Geology Honorary Society)
Nick Campbell
Rebecca Ellerbroek
Elizabeth Erickson
Kelsey Feser
Chelsea Korpanty
Christina Mitchell
Chelsea Nissen
Natashia Pierce
Kristyn Rodzinyak
Bill Rood
Nick Tripp

History

May Montgomery Smith Award to the Outstanding Senior History Major
Claire Parrish

Maxwell Miller Jr. Award
Ellie Gione

Alice Gehant Absher Award
Katie Carty

Dean Gilliatt Award
Mark Wyzgowski

Carl Becker Award
Andrea Weed

Littell Statesman Award
Zoe Sigman

Sarah Frances Bush Award
Eric Hayes

Kinesiology

Ray and Margaret Cook Award in Kinesiology
Allie Jagielo

Kinesiology Departmental Honors
Jenn Boaz
Laura Dudgeon
Jordan McPheron
Kristin Paczosa
Beth Von

Mathematics and Statistics

Mildred and Watson Davis Award
Amanda Johnson

Elmer E. Moots Award
Khinemyatnoe Aung
Zarni Htet

Luther Claborn Memorial Award
John Klingner

Ed Hill Mathematics Scholars
Liz Davis
Paige Hardie
Sean McKenna
Brad Shrago
Molly Sowers
Suzannah Wood

Music

Laura and Robert Sanderson Award
Lindsay Robinson

Hanawalt Vocal Music Prize
Joshua Atcher

Martha Jane Tinder Edge Music Award
Bill Frisch

Lloyd Oakland Music Award
Andrew Tham

Elmer E. Moots Award
Tara Ohrt

Helen Venn Award in Piano
Kyle Davy

Eugene Devereaux Memorial Award
Tessa Smith

Vera Kuntz String Award
Vicki Levasseur

Julian Bern Music Award
Benjamin Mosetick

Music Departmental Honors
Anna Yeagle
Pi Kappa Lambda (Music Honorary Society)
Anna Yeagle

Philosophy

Philosophy Department Senior Book Prize
Quin Purkey
Jordan Stacey

Physics

Outstanding Physics Major Award
Raghav Kunnawalkam

Politics

Littell Statesman Award
George Ellerbach

Mark E. Hutchinson Jr. Memorial Award
Willi Mendelsohn

Kathryn Bieber Weller Memorial Award
Harry Scott-Bennett

Charles J. Lynch Memorial Pre-Law Award
Eli Wade-Scott

John Cotton Brown Memorial Award
Kirstin Wagner

Clark H. McNeal Memorial Award
C. Griffin Litwin

Herbert A. Wilkinson Memorial Award
Annie Armatage

Maduff Civil Rights Award
Mikelle Wortman

Politics Departmental Honors
Madeline Roche

Pi Sigma Alpha (Politics Honorary Society)

Annie Armatage
Brittany Atchison
Elizabeth Bennett
Jamie Bernthal
Mackenzie Case
Lisa Chen
George Ellerbach
Jeanna Kadlec
Geoffrey Ketchum
Alexandra Kitson
Sean Lehman
C. Griffin Litwin
Sarah McNutt
Yuri Mitchell
Nathan Mundell
Mara Oda
Quin Purkey
Madeline Roche
Harry Scott-Bennett
Matthew Shimanovsky
Brooke Smith
Olga Vovk
Kirstin Wagner


Phi Alpha Delta (Pre-law Honorary Society)

Elizabeth Bennett
Emily Burnham
Mackenzie Case
Lisa Chen
Brandon Crawford
Francis Dixson
Kelli Ford
Andrew Hill
Kalissa Holdcraft
Jeanna Kadlec
Sean Lehman
Marvin Leopold
Albert Lin
Sarah McNutt
Willi Mendelsohn
Yuri Mitchell
Spencer Partridge
Meredith Price
Quin Purkey
Madeline Roche
Jordan Stacey
Annika Strombom
Eli Wade-Scott
Kasun Wijegunawardana


Psychology

Kathryn L. McDermott Award
Shannon Claxton

Distinguished Service Award
Dyuti Majumdar
See-yin So

Psi Chi (National Honor Society in Psychology)
Jenn Boaz
Shannon Claxton
Kelly Fuller
Katie Gieszler
Emma Jacobs
Randy Lanosga III
Jillian Liu
Madison Satterfield
See-yin So
Beth Von
Erin Witek

Religion

American Bible Society Prize
Erin Daly

American Bible Society Christian Education Award
Sam Angell

Julius and Erma Delaplain Knoblauch Award
Alida Ogren-Gunderson

Ruth N. Anderson Harris Award
Alyssa McMullin

Agudas Achim Excellence in Judaic Studies Award
Mara Finver

Sociology and Anthropology

The Winston and Margaret Ehrmann Junior Award for Excellence in Sociology
George Ellerbach
Marie Glackin
Annie Schneider

The Winston and Margaret Ehrmann Senior Award for Excellence in Sociology
Emily Burnham

Excellence in Anthropology Award
Paul Appel

Lambda Alpha (National Honor Society for Anthropology)
Paul Appel
Jennifer Bays
Deanna Bryant
Katy Dye
Theresa Hunter
Ashley Koehnke
Erin McNeill
Kade Parry
Cheryl Smallwood-Roberts
Brooke Smith
Jenny South
Jo Warren
Ian Watt

Theatre and Communications Studies

Theatre Achievement Award
Laura Ambrose
Hans Hinrichsen
Lindsay Tornquist

For more information, please contact Cornell's Director of Media Relations

  • Links




    Our Latest Tweets